Nové normy v energetickém managementu

Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p., je aktivním účastníkem procesu tvorby norem. Zaměstnanci TZÚS Praha, s.p., jsou členy více technických normalizačních komisí (TNK), které zřizuje Česká agentura pro standardizaci (ČAS). TNK jsou odbornými normalizačními orgány s celostátní působností, registrovanými, metodicky řízenými a koordinovanými ČAS.

Agentura v souladu se záměrem zefektivnění normalizačních činností vytváří síť spolupracujících subjektů, tzv. Center technické normalizace (CTN). Prvořadou povinností těchto center je zajišťování normalizačních činností v celém procesu tvorby technické normy, tj. od účasti na tvorbě normy od etapy schváleného projektu v rámci mezinárodních a evropských normalizačních organizací až po zpracování textu normy při jejím přejímání do soustavy českých technických norem, ale i tvorba původních českých technických norem. 
 

Jedním z center technické normalizace je Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p., který má v kompetenci oblast energetického managementu, ve spolupráci s TNK 14 Energetický management a udržitelná spotřeba energie.
 

V letošním roce CTN TZÚS zpracovalo překlad tří norem, které předalo ČAS, a to:
- v květnu mezinárodní normu ČSN ISO 50015:2023 (vydána 01.06.2023, s účinností od 01.07.2023),
- začátkem prosince pak evropskou normu ČSN EN 17669(:2024) a mezinárodní normu ČSN ISO 50006(:2024) (předpoklad vydání obou norem je v lednu 2024).


ČSN ISO 50015:2023 Systémy managementu hospodaření s energií - Měření a ověřování energetické hospodárnosti organizací - Obecné zásady a návod
Tato norma stanoví obecné zásady a směrnice pro proces měření a ověřování (M&V) energetické hospodárnosti organizace nebo jejích součástí. Měření a ověřování přidává hodnotu tím, že zvyšuje důvěryhodnost výsledků v oblasti energetické hospodárnosti a jejího zlepšování. Důvěryhodné výsledky mohou přispět k úsilí o zlepšování energetické hospodárnosti.
Tato norma může být použita samostatně nebo ve spojení s jinými normami nebo protokoly a může být uplatněna pro všechny druhy energie.
Tuto normu mohou použít organizace jakékoli velikosti, pracovníci měření a ověřování nebo jakékoli zainteresované strany za účelem použít měření a ověřování při vykazování výsledků energetické hospodárnosti. Zásady a návod v této mezinárodní normě nejsou vyžadovány normou ISO 50001, ale organizace používající ISO 50001 je mohou využít.

ČSN EN 17669(:2024) Energetické služby se zárukou – Minimální požadavky
Tato norma specifikuje minimální požadavky na smlouvy o energetických službách se zárukou (EPC).
Norma se zabývá více oblastmi těchto smluv: technickou, finanční a právní, a poskytuje společný rámec metod pro integraci minimálních požadavků na zvýšení energetické účinnosti.
Zvyšování energetické účinnosti je jedním z pilířů energetického přechodu. Považuje se za jeden z nákladově nejefektivnějších způsobů řešení rostoucí poptávky po energii, zmírnění změny klimatu, energetické bezpečnosti a zvýšení konkurenceschopnosti.

ČSN ISO 50006(:2024) Systémy managementu hospodaření s energií − Hodnocení energetické hospodárnosti pomocí ukazatelů energetické hospodárnosti a výchozích stavů spotřeby energie
Tato norma poskytuje praktický návod týkající se řízení energetické hospodárnosti, včetně jejího hodnocení, kontroly a neustálého zlepšování prostřednictvím zavedení, používání a udržování EnPI a odpovídajících EnB.
Norma poskytuje návod pro výběr vhodných ukazatelů EnPI (ukazatel energetické hospodárnosti) vzhledem k cílům organizací, které mohou jejich zavedením dosáhnout významných přínosů.
Norma je určena jako návod pro organizaci při zavádění, používání a udržování EnPI a EnB (výchozí stav spotřeby energie) v souladu s požadavky normy ISO 50001.
Proces popsaný v tomto dokumentu však může být přínosem pro každou organizaci, včetně těch, které nemají systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Nicméně další výhody lze získat, pokud je tento proces začleněn do systému EnMS v souladu s normou ISO 50001.
 

Kontaktní osoby

Ing. Dagmar Konstankiewiczová

Mobil:
+420 724 304 539
Telefon:
+420 286 019 404
Pozice:
ředitelka Úseku certifikace systémů řízení, vedoucí certifikačního orgánu 3001, vedoucí ověřovacího orgánu 3179, manažer produktu CQS, vedoucí auditor systémů managementu, ověřovatel GHG, CTN pro energetický management
Specializace:
certifikace systémů managementu, ověřování emisí skleníkových plynů, certifikace kvalifikace stavebních dodavatelů, osvědčování realizátorů ETICS, osvědčování způsobilosti firem podle ČSN 74 6077
Pobočka:
Úsek certifikace systémů řízení